| Manufacturer Part Number: | 1N1183A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N1183A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N1183A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 40A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N1183A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N1183A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N1183A is new and unused, you can buy 1N1183A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N1183A.
| SMPC12A-M3/87A | TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMPC | SMPC12A-M3/87A.pdf | |
| MA15KP40CA | TVS DIODE 40VWM 65.8VC DO204AR | MA15KP40CA.pdf | |
| BKAD3-A713-40001 | RP BKAD3 PLUG | BKAD3-A713-40001.pdf | |
| EP4CE75F29C6 | IC FPGA 426 I/O 780FBGA | EP4CE75F29C6.pdf | |
| MPC8568VTAUJJ | PowerPC e500v2 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 1023-FCPBGA (33x33) | MPC8568VTAUJJ.pdf | |
| AT49BV001-90TC | IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP | AT49BV001-90TC.pdf | |
| CRCW251228K7FKEG | RES SMD 28.7K OHM 1% 1W 2512 | CRCW251228K7FKEG.pdf | |
| CR0805-J/-2R2ELF | RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 | CR0805-J/-2R2ELF.pdf | |
| RMM22DRMI-S288 | CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND | RMM22DRMI-S288.pdf | |
| AGM31DRMS | CONN EDGECARD 62POS .156 WW | AGM31DRMS.pdf | |
| PTS06CGCA12-16-26P | PTSE 26C 26#20 PIN PLUG | PTS06CGCA12-16-26P.pdf | |
| JR25WCC-14(71) | Black Connector Cable Clamp M28x0.75 25 | JR25WCC-14(71).pdf | |
| 1940980000 | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1940980000.pdf | |
| WW12FT5R23 | RES 5.23 OHM 0.4W 1% AXIAL | WW12FT5R23.pdf |