| Manufacturer Part Number: | 1945R-11K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Molded Inductor 460mA 1.4 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1945R-11K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1945R-11K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1945R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 460mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ohm | |
| Q @ Freq | 75 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 34.4MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.193" Dia x 0.447" L (4.90mm x 11.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1945R-11K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1945R-11K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1945R-11K is new and unused, you can buy 1945R-11K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1945R-11K.
| DMC204B30R | TRANS 2NPN 50V/20V MINI6 | DMC204B30R.pdf | |
| MSP430G2253IRHB32R | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FLASH 32-VQFN (5x5) | MSP430G2253IRHB32R.pdf | |
| SN64BCT757N | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Open Collector Output 20-PDIP | SN64BCT757N.pdf | |
| 71256SA15YG | IC SRAM 256KBIT 15NS 28SOJ | 71256SA15YG.pdf | |
| MAX6834FXRD2+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-3 | MAX6834FXRD2+T.pdf | |
| 4-1617072-2 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) | 4-1617072-2.pdf | |
| ERJ-1GEF3092C | RES SMD 30.9K OHM 1% 1/20W 0201 | ERJ-1GEF3092C.pdf | |
| 5-2176089-6 | RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/6W 0603 | 5-2176089-6.pdf | |
| CA3106R28-21SW | 37 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106R28-21SW.pdf | |
| TV06DT-21-11AA | TV 11C 11#12 PIN PLUG | TV06DT-21-11AA.pdf | |
| 213662-2 | Pin Contact Gold Crimp 12-14 AWG Power | 213662-2.pdf | |
| 0705750023 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0705750023.pdf | |
| CRCW121812R4FKEK | RES SMD 12.4 OHM 1% 1W 1218 | CRCW121812R4FKEK.pdf | |
| RP73D2A1K13BTG | RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A1K13BTG.pdf |