| Manufacturer Part Number: | 1945R-03K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9µH Unshielded Molded Inductor 1.2A 190 mOhm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1945R-03K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1945R-03K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1945R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 3.9µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 190 mOhm | |
| Q @ Freq | 60 @ 10MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 76MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.193" Dia x 0.447" L (4.90mm x 11.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1945R-03K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1945R-03K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1945R-03K is new and unused, you can buy 1945R-03K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1945R-03K.
| CC1210KKX7RCBB223 | 0.022µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CC1210KKX7RCBB223.pdf | |
| BFC238341114 | 0.11µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm) | BFC238341114.pdf | |
| EMC06DRXH | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | EMC06DRXH.pdf | |
| AO7410 | MOSFET N-CH 30V 1.7A SC70-3 | AO7410.pdf | |
| F1299DD30 | FILTER POWER LINE EMI 30A SCREW | F1299DD30.pdf | |
| ATXMEGA128C3-MN | AVR AVR® XMEGA® C3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 128KB (64K x 16) FLASH | ATXMEGA128C3-MN.pdf | |
| ISL78302ARFBZ-T7A | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.5V, 2.5V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL78302ARFBZ-T7A.pdf | |
| ABC43DRXI-S734 | CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD | ABC43DRXI-S734.pdf | |
| CA3106E16-10SBA176A232 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | CA3106E16-10SBA176A232.pdf | |
| FFA.6S.304.CLAC25 | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold | FFA.6S.304.CLAC25.pdf | |
| D38999/24WD18AC | 18 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | D38999/24WD18AC.pdf | |
| DF3Z-7P-2V(50) | 7 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | DF3Z-7P-2V(50).pdf | |
| 66-PRS11054-12 | CONN SOCKET PGA ZIF GOLD | 66-PRS11054-12.pdf |