| Manufacturer Part Number: | 1812R-105K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1mH Unshielded Inductor 55mA 60 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812R-105K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812R-105K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 55mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 60 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.190" (4.83mm) | |
| Standard Package | 650 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812R-105K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812R-105K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812R-105K is new and unused, you can buy 1812R-105K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812R-105K.
| 517D336M035JA6AE3 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D336M035JA6AE3.pdf | |
| MIN02-003CC180A-F | METAL CLAD - MICA | MIN02-003CC180A-F.pdf | |
| BK/HTB-98-R | FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT | BK/HTB-98-R.pdf | |
| ABLS2-49.152MHZ-D4YF-T | 49.152MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | ABLS2-49.152MHZ-D4YF-T.pdf | |
| S-13A1H10-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 1A 6-HSOP | S-13A1H10-E6T1U3.pdf | |
| 3386T-1-504LF | 500k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3386T-1-504LF.pdf | |
| LTM8025EY#PBF | DC/DC CONVERTER 0.8-24V 72W | LTM8025EY#PBF.pdf | |
| 18882-4SG-522 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | 18882-4SG-522.pdf | |
| PT06UHST3-16-8S | PT 8C 8#16 SKT PLUG | PT06UHST3-16-8S.pdf | |
| 861400031LO1 | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 861400031LO1.pdf | |
| M30-4011046 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount, Right Angle Tin | M30-4011046.pdf | |
| PZC19SAAN | 19 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC19SAAN.pdf | |
| YK11306330J0G | 6 Circuit 0.433" (11.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK11306330J0G.pdf | |
| CFR200J680R | RES 680 OHM 2W 5% AXIAL | CFR200J680R.pdf |