| Manufacturer Part Number: | 1812R-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 634mA 500 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812R-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812R-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 634mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 500 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 100MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.190" (4.83mm) | |
| Standard Package | 650 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812R-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812R-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812R-102K is new and unused, you can buy 1812R-102K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812R-102K.
| MAL215039229E3 | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215039229E3.pdf | |
| T491C156M016AT | 15µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2413 (6032 Metric) 1.6 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | T491C156M016AT.pdf | |
| CMG1-1RS5-30669-4 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | CMG1-1RS5-30669-4.pdf | |
| 10091777-U0E-60B | XCEDE RIGHT 4PVH 8COL | 10091777-U0E-60B.pdf | |
| TLC2254IN | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-PDIP | TLC2254IN.pdf | |
| BR25G640FJ-3GE2 | IC EEPROM 64KB SPI BUS SOP-J8 | BR25G640FJ-3GE2.pdf | |
| TPS2205IDAP | IC PCMCIA PWR I/F SWITCH32HTSSOP | TPS2205IDAP.pdf | |
| LB T773-L2N1-35-Z | Blue 471nm LED Indication - Discrete 3.1V 2-SMD, Z-Bend | LB T773-L2N1-35-Z.pdf | |
| V375A5H400BG | CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W | V375A5H400BG.pdf | |
| PYP-36 | Mounting Bracket, Plate PT/PY08 and PY14 Sockets | PYP-36.pdf | |
| 714-87-121-41-001101 | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.022" (0.41mm ~ 0.56mm) No Tail Solder | 714-87-121-41-001101.pdf | |
| 0190030030 | 0.110" (2.79mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated | 0190030030.pdf | |
| 9T12062A1150FBHFT | RES SMD 115 OHM 1% 1/8W 1206 | 9T12062A1150FBHFT.pdf |