| Manufacturer Part Number: | 1812-824K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820µH Unshielded Inductor 67mA 45 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-824K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-824K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 820µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 67mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 45 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.190" (4.83mm) | |
| Standard Package | 650 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-824K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-824K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-824K is new and unused, you can buy 1812-824K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-824K.
| 503LCB-ABAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 503LCB-ABAF.pdf | |
| 66CNQ200SM | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 30A Through Hole PRM3-SM | 66CNQ200SM.pdf | |
| IDT71P74804S167BQG8 | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA | IDT71P74804S167BQG8.pdf | |
| 93A1D-B28-A15L | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Cermet 2W PC Pins | 93A1D-B28-A15L.pdf | |
| LTM8040IV#PBF | 1A 2.5 ~ 13 V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output | LTM8040IV#PBF.pdf | |
| DPS060200-Z7N | 6V 12W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPS060200-Z7N.pdf | |
| AIT0P18-12SS | ER 6C 6#16 SKT RECP | AIT0P18-12SS.pdf | |
| FRCIR030R-40A-38SX-F80-T89 | 38 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | FRCIR030R-40A-38SX-F80-T89.pdf | |
| SF7281-8PG-3ES | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | SF7281-8PG-3ES.pdf | |
| AIC4-4SRAD | Socket Contact Size 4 Crimp Silver | AIC4-4SRAD.pdf | |
| CTV06RW-15-97AE | CTV 12C 8#20 4#16 PIN PLUG | CTV06RW-15-97AE.pdf | |
| 9-146261-0-33 | 66 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 9-146261-0-33.pdf | |
| 380-10-125-00-001101 | 25 Position Header Strip Connector Solder Cup Gold | 380-10-125-00-001101.pdf | |
| 9401050000 | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through 12-20 AWG | 9401050000.pdf |