| Manufacturer Part Number: | 1812-564K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Unshielded Inductor 82mA 30 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-564K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-564K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 82mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 30 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-564K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-564K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-564K is new and unused, you can buy 1812-564K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-564K.
| UPJ0J272MHD | 2700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ0J272MHD.pdf | |
| C0805C680J3GACTU | 68pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C680J3GACTU.pdf | |
| RBC25DREN-S93 | CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET | RBC25DREN-S93.pdf | |
| SIT3809AC-2-33EH | 80MHz ~ 220MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | SIT3809AC-2-33EH.pdf | |
| MCP4152-104E/SN | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP4152-104E/SN.pdf | |
| P5040NSN7VNC | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ P5 4 Core, 64-Bit 2.0GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P5040NSN7VNC.pdf | |
| 723624L12PF8 | IC FIFO SYNC 256X36X2 128QFP | 723624L12PF8.pdf | |
| ISL6569CR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | ISL6569CR.pdf | |
| VI-2NX-IV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VI-2NX-IV-F1.pdf | |
| VE-J3J-MX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-J3J-MX-F1.pdf | |
| NXA025A0X-S | DC/DC CONVERTER 0.8-5.5V 25A | NXA025A0X-S.pdf | |
| 3182-4SG-328 | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 3182-4SG-328.pdf | |
| AIB6UWRMSB4-20-24SWC | GT 4C 2#8 2#16 SKT PLUG | AIB6UWRMSB4-20-24SWC.pdf | |
| RT0805DRD07205RL | RES SMD 205 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRD07205RL.pdf |