| Manufacturer Part Number: | 1812-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Unshielded Inductor 409mA 1.2 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 409mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 170MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-561K is new and unused, you can buy 1812-561K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-561K.
| 302R29N471KF4E-****-SC | 470pF 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm) | 302R29N471KF4E-****-SC.pdf | |
| 16R600GPR | PTC RESETTABLE 16V 6A RADIAL | 16R600GPR.pdf | |
| JANTXV1N3671A | Diode Standard 800V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4) | JANTXV1N3671A.pdf | |
| HM66A-1275470MLF13 | 47µH Shielded Wirewound Inductor 2.7A 63 mOhm Max Nonstandard | HM66A-1275470MLF13.pdf | |
| DPA423R-TL | DPA-Switch® Converter, Power Over Ethernet and Telecom Applications Voltage Regulator IC 1 Output TO-263-7C | DPA423R-TL.pdf | |
| V24C48E150BF | CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W | V24C48E150BF.pdf | |
| VI-25F-IU | CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W | VI-25F-IU.pdf | |
| HMC05DTEN | CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET | HMC05DTEN.pdf | |
| 97-3108A22-28PZ | AB 7C 7#12 PIN PLUG | 97-3108A22-28PZ.pdf | |
| M20-9702545 | 50 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | M20-9702545.pdf | |
| RG1005P-2050-W-T1 | RES SMD 205 OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005P-2050-W-T1.pdf |