| Manufacturer Part Number: | 1812-560K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56nH Unshielded Inductor 770mA 250 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 56nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 770mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 250 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 850MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.190" (4.83mm) | |
| Standard Package | 650 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-560K is new and unused, you can buy 1812-560K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-560K.
| 380LX472M035K202 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX472M035K202.pdf | |
| B43504A9567M80 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9567M80.pdf | |
| GCC05DRYI-S93 | CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD | GCC05DRYI-S93.pdf | |
| 8N3Q001LG-0120CDI | Clock Oscillator IC 166.6667MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0120CDI.pdf | |
| DS80C310-MCG | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz ROMless 40-PDIP | DS80C310-MCG.pdf | |
| PRG.M0.6NL.LC65N | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PRG.M0.6NL.LC65N.pdf | |
| KJB6T19M35JA | 66 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KJB6T19M35JA.pdf | |
| FA5S026HP1 | 26 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | FA5S026HP1.pdf | |
| IC11S-BUR-PEJL(71) | Card Connector PCMCIA - CardBus, Type I, II, III Snap-In | IC11S-BUR-PEJL(71).pdf | |
| 5130.2000 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Snap-In | 5130.2000.pdf | |
| FX6A-80S-0.8SV(91) | 80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | FX6A-80S-0.8SV(91).pdf | |
| 961408-9041604-AR | 8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 961408-9041604-AR.pdf | |
| 3-643818-6 | 6 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 20 AWG | 3-643818-6.pdf | |
| RC1218DK-071K6L | RES SMD 1.6K OHM 1W 1812 WIDE | RC1218DK-071K6L.pdf | |
| RG2012P-1370-P-T1 | RES SMD 137 OHM 0.02% 1/8W 0805 | RG2012P-1370-P-T1.pdf |