| Manufacturer Part Number: | 1812-471K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470nH Unshielded Inductor 501mA 800 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Discontinued | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 470nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 501mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 800 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 190MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-471K is new and unused, you can buy 1812-471K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-471K.
| MASMLG78A | TVS DIODE 78VWM 126VC DO215AB | MASMLG78A.pdf | |
| CSX750PCC24.0000MT | 24MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 5V 45mA Enable/Disable | CSX750PCC24.0000MT.pdf | |
| CSD17555Q5A | MOSFET N-CH 30V 100A 8SON | CSD17555Q5A.pdf | |
| AD5313RBRUZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 16-TSSOP | AD5313RBRUZ.pdf | |
| XC6123E438ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123E438ER-G.pdf | |
| PS2801-1-F3-Y-A | Optoisolator Transistor Output 2500Vrms 1 Channel 4-SSOP | PS2801-1-F3-Y-A.pdf | |
| GU140X16J-7003 | Vacuum Fluorescent Display (VFD) 23 x 2 Graphic 4.75 V ~ 5.25 V Serial 146.00mm x 43.00mm x 9.40mm | GU140X16J-7003.pdf | |
| D904-5-5.6 | Laser Diode 904nm 5mW 20mA Radial, Can, 3 Lead (5.6mm, TO-18) | D904-5-5.6.pdf | |
| VE-BN4-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VE-BN4-IW-B1.pdf | |
| EPN.00.250.NTN | NIM-CAMAC CD/N 549 Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohm Through Hole, Right Angle Solder | EPN.00.250.NTN.pdf | |
| 68458-436HLF | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 68458-436HLF.pdf | |
| 88005-404HLF | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 88005-404HLF.pdf |