| Manufacturer Part Number: | 1812-391K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390nH Unshielded Inductor 535mA 700 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-391K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-391K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 390nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 535mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 700 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 220MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-391K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-391K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-391K is new and unused, you can buy 1812-391K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-391K.
| ABC05DRES | CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET | ABC05DRES.pdf | |
| SIT3807AI-2-28NM | 1.544MHz ~ 49.152MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.8V 33mA | SIT3807AI-2-28NM.pdf | |
| 1N5227C-TR | Zener Diode 3.6V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5227C-TR.pdf | |
| LT1499CS#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LT1499CS#PBF.pdf | |
| VI-26B-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VI-26B-CX-S.pdf | |
| G3VM-61A1 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-DIP (0.300", 7.62mm) | G3VM-61A1.pdf | |
| RT0805FRE075R62L | RES SMD 5.62 OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRE075R62L.pdf | |
| MS24266R14B3PN-LC | MS26500 2#16 1#8 SHIE PIN PLUG | MS24266R14B3PN-LC.pdf | |
| 4630-7700 | 30 Position Rectangular Plug Connector IDC Gold 26-28 AWG, Stranded or Solid | 4630-7700.pdf | |
| 64991-S27-4LF | 54 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 64991-S27-4LF.pdf | |
| TRR18EZPJ152 | RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206 | TRR18EZPJ152.pdf | |
| RNF14DTD140R | RES 140 OHM 1/4W .5% AXIAL | RNF14DTD140R.pdf |