| Manufacturer Part Number: | 1812-274K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Unshielded Inductor 129mA 12 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 129mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 12 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-274K is new and unused, you can buy 1812-274K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-274K.
| 885012007052 | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 885012007052.pdf | |
| BFC236862184 | 0.18µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm) | BFC236862184.pdf | |
| EEM24DSEI-S13 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | EEM24DSEI-S13.pdf | |
| SSM3K303T(TE85L,F) | MOSFET N-CH 30V 2.9A TSM | SSM3K303T(TE85L,F).pdf | |
| MAX5444ACUB+ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX5444ACUB+.pdf | |
| VSP2260Y | IC CCD SIGNAL PROC/DIGI 48-LQFP | VSP2260Y.pdf | |
| BR24S16FJ-WE2 | IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOP-J | BR24S16FJ-WE2.pdf | |
| AT93C66-10PI-2.5 | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP | AT93C66-10PI-2.5.pdf | |
| MAX17410GTM+T | Quick-PWM™ Controller, Intel IMVP-6+ Voltage Regulator IC 2 Output 48-TQFN (7x7) | MAX17410GTM+T.pdf | |
| VI-26D-CW | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VI-26D-CW.pdf | |
| ABM43DTKI | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | ABM43DTKI.pdf | |
| 2-1123723-4 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 2-1123723-4.pdf | |
| 0010897043 | 4 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 0010897043.pdf |