| Manufacturer Part Number: | 1812-272K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Unshielded Inductor 517mA 750 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 517mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 750 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 50MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-272K is new and unused, you can buy 1812-272K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-272K.
| BFC237065562 | 5600pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC237065562.pdf | |
| ND421821 | SCR Module 1800V 330A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | ND421821.pdf | |
| PM124SH-100M-RC | 10µH Shielded Wirewound Inductor 4A 32 mOhm Max Nonstandard | PM124SH-100M-RC.pdf | |
| MAX4523ESE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-SO | MAX4523ESE+T.pdf | |
| KSZ8864CNXIA-TR | Ethernet Controller 10/100 Base-T/TX PHY MII, RMII Interface 64-QFN (8x8) | KSZ8864CNXIA-TR.pdf | |
| UCC27531DBVR | IC GATE DRVR IGBT/MOSFET SOT23-6 | UCC27531DBVR.pdf | |
| S-1000C30-N4T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-1000C30-N4T1U.pdf | |
| MPC8572EAMC | MPC8572E PowerQUICC III™ MPU e500 Embedded Evaluation Board | MPC8572EAMC.pdf | |
| D38999/20FB98PN | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20FB98PN.pdf | |
| PT06SE-16-99P(SR) | 23 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | PT06SE-16-99P(SR).pdf | |
| 1661320000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG29 | 1661320000.pdf | |
| 68685-225LF | 25 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68685-225LF.pdf | |
| RG2012P-6490-D-T5 | RES SMD 649 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012P-6490-D-T5.pdf | |
| RG1005N-433-B-T5 | RES SMD 43K OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005N-433-B-T5.pdf |