| Manufacturer Part Number: | 1812-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9017 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Unshielded Inductor 668mA 450 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Discontinued | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 668mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 450 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 300MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-271K is new and unused, you can buy 1812-271K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-271K.
| SA16B3RL | TVS DIODE 7.5VWM 20-SO | SA16B3RL.pdf | |
| ECM43DTBD | CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD | ECM43DTBD.pdf | |
| ZXTP19020DFFTA | TRANS PNP 20V 5.5A SOT23F-3 | ZXTP19020DFFTA.pdf | |
| 74VHC126PW-Q100J | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | 74VHC126PW-Q100J.pdf | |
| TPS544C25RVFR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.5V 1 Output 30A 40-LFQFN Exposed Pad | TPS544C25RVFR.pdf | |
| T-175-090 | LED STRIP MNT 2 LEAD 5MM NYLON | T-175-090.pdf | |
| AC0603JR-0730KL | RES SMD 30K OHM 5% 1/10W 0603 | AC0603JR-0730KL.pdf | |
| EGM36DTAN-S273 | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | EGM36DTAN-S273.pdf | |
| 814-22-016-30-007101 | 16 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 814-22-016-30-007101.pdf | |
| LCAF400-78H-6 | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 400 MCM (kcmil) 7/8 Stud | LCAF400-78H-6.pdf | |
| CRA06S08330K0JTA | RES ARRAY 4 RES 30K OHM 1206 | CRA06S08330K0JTA.pdf |