| Manufacturer Part Number: | 1812-224K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µH Unshielded Inductor 142mA 10 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-224K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-224K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 142mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-224K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-224K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-224K is new and unused, you can buy 1812-224K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-224K.
| CD4FD221JO3F | 220pF Mica Capacitor 500V Radial 0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm) | CD4FD221JO3F.pdf | |
| 10120126-A0J-60DLF | 4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK | 10120126-A0J-60DLF.pdf | |
| FDWS86368_F085 | MOSFET NCH 80V 80A POWER56 | FDWS86368_F085.pdf | |
| LM49270SQX/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class D 28-WQFN (5x5) | LM49270SQX/NOPB.pdf | |
| SN74LS652DWRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74LS652DWRG4.pdf | |
| LT3431IFE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.219V 1 Output 3A (Switch) 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT3431IFE#PBF.pdf | |
| AP2121AK-3.3TRE1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA SOT-23-5 | AP2121AK-3.3TRE1.pdf | |
| V150A36C500BL | CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W | V150A36C500BL.pdf | |
| VI-JWM-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VI-JWM-MW-B1.pdf | |
| HWB060S-05 | AC/DC CONVERTER 5V 60W | HWB060S-05.pdf | |
| 804 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Wire Leads Tin | 804.pdf | |
| TNPW080549K9BEEN | RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080549K9BEEN.pdf | |
| 9C06031A4751FKHFT | RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 | 9C06031A4751FKHFT.pdf |