| Manufacturer Part Number: | 1812-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 268mA 2.8 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 268mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 15MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-183K is new and unused, you can buy 1812-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-183K.
| MKP1840368164 | 0.068µF Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | MKP1840368164.pdf | |
| SIT1602BI-31-18E-66.666600Y | 66.6666MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 1.8V 4.1mA Enable/Disable | SIT1602BI-31-18E-66.666600Y.pdf | |
| 502KCF-ADAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 8.9mA Enable/Disable | 502KCF-ADAG.pdf | |
| MCD700-16IO1W | SCR Module 1600V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 | MCD700-16IO1W.pdf | |
| TIPL761A-S | TRANS NPN DARL 450V 4A SOT-93 | TIPL761A-S.pdf | |
| PM3340-101M-RC | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 1.2A 220 mOhm Max Nonstandard | PM3340-101M-RC.pdf | |
| LM4140BCM-1.2 | Series Voltage Reference IC ±0.1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM4140BCM-1.2.pdf | |
| SSR-50-W45S-R21-GG400 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module SSR-50 White, Neutral Starboard | SSR-50-W45S-R21-GG400.pdf | |
| AMM10DRSN-S288 | CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND | AMM10DRSN-S288.pdf | |
| K515515100J0G | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° and 270° Free Hanging (In-Line) | K515515100J0G.pdf | |
| SM2615JT18R0 | RES SMD 18 OHM 5% 1W 2615 | SM2615JT18R0.pdf | |
| RN60C1601FB14 | RES 1.6K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C1601FB14.pdf |