| Manufacturer Part Number: | 1812-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Unshielded Inductor 757mA 350 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1812R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 757mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 350 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 400MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-181K is new and unused, you can buy 1812-181K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-181K.
| SIT3822AC-1B-33NM | 220MHz ~ 625MHz LVPECL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 69mA | SIT3822AC-1B-33NM.pdf | |
| BSS159N E6906 | MOSFET N-CH 60V 230MA SOT-23 | BSS159N E6906.pdf | |
| SDQ12-4R7-R | Shielded 2 Coil Inductor Array 17.64µH Inductance - Connected in Series 4.41µH Inductance - Connected in Parallel 199 mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 1.12A Nonstandard | SDQ12-4R7-R.pdf | |
| IDT72V3693L15PF8 | IC FIFO 32768X36 15NS 128-TQFP | IDT72V3693L15PF8.pdf | |
| CP12940_LARISA-M-CLIP8 | ASSEMBLY SQUARE 1 POS 9.9 + 9.9M | CP12940_LARISA-M-CLIP8.pdf | |
| 3549H-1AA-203A | 20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Hybritron® 2W Solder Lug | 3549H-1AA-203A.pdf | |
| TVP00DZ-17-8SC | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00DZ-17-8SC.pdf | |
| CA3102E24A28SXB04 | 28 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E24A28SXB04.pdf | |
| TVPS00RF-13-4JE-LC | TV 4C 4#16 SKT RECP | TVPS00RF-13-4JE-LC.pdf | |
| 09400060411 | CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG16 | 09400060411.pdf | |
| 8QCV-10-006 | 10 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 8QCV-10-006.pdf |