| Manufacturer Part Number: | 1812-180K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18nH Unshielded Inductor 1.23A 100 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 18nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.23A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 100 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.190" (4.83mm) | |
| Standard Package | 650 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-180K is new and unused, you can buy 1812-180K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-180K.
| EEU-FC1J471B | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J471B.pdf | |
| 416F27035AAT | 27MHz ±30ppm Crystal 10pF 200 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F27035AAT.pdf | |
| ASDM1-12.000MHZ-LC-T | 12MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 10mA Standby (Power Down) | ASDM1-12.000MHZ-LC-T.pdf | |
| CLS4D18-5R0NC | 5µH Unshielded Inductor 1.8A 145 mOhm Max Nonstandard | CLS4D18-5R0NC.pdf | |
| ATMEGA165V-8MU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA165V-8MU.pdf | |
| MC33204VDR2G | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MC33204VDR2G.pdf | |
| TRK-S12ZVL | S12ZVL S12 MagniV MCU 16-Bit HCS12 Embedded Evaluation Board | TRK-S12ZVL.pdf | |
| GBB75DHFR | CONN CARDEDGE 150POS .050" SMD | GBB75DHFR.pdf | |
| D38999/24MH21JN-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT | D38999/24MH21JN-LC.pdf | |
| 68712-028 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 68712-028.pdf | |
| RT1206DRE07634RL | RES SMD 634 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRE07634RL.pdf | |
| CRGH2010F16R9 | RES SMD 16.9 OHM 1% 1W 2010 | CRGH2010F16R9.pdf | |
| RG1005V-1431-B-T1 | RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005V-1431-B-T1.pdf | |
| RG1005N-510-B-T1 | RES SMD 51 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005N-510-B-T1.pdf | |
| H851K1DCA | RES 51.1K OHM 1/4W 0.5% AXIAL | H851K1DCA.pdf |