| Manufacturer Part Number: | 1812-105K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1mH Unshielded Inductor 55mA 60 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-105K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-105K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 55mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 60 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.190" (4.83mm) | |
| Standard Package | 650 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-105K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-105K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-105K is new and unused, you can buy 1812-105K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-105K.
| MAL203851101E3 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 85°C | MAL203851101E3.pdf | |
| 98030-1003 | METRAL STD SIG HDR 2MOD 8ROW XPF | 98030-1003.pdf | |
| AST3TQ53-T-40.000MHZ-1-SW | 40MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 6mA | AST3TQ53-T-40.000MHZ-1-SW.pdf | |
| ISC1210ER27NM | 27nH Shielded Wirewound Inductor 610mA 170 mOhm Max 1210 (3225 Metric) | ISC1210ER27NM.pdf | |
| MAX3032ECUE+ | 4/0 Driver RS422, RS485 16-TSSOP | MAX3032ECUE+.pdf | |
| PCF8582C-2T/03,118 | IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SO | PCF8582C-2T/03,118.pdf | |
| VI-23K-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-23K-MY-F4.pdf | |
| TLV493DA1B62GOKITTOBO1 | TLV493D-A1B6 - Magnetic, Linear, Rotary Position Sensor Evaluation Board | TLV493DA1B62GOKITTOBO1.pdf | |
| RCL12182R20FKEK | RES SMD 2.2 OHM 1W 1812 WIDE | RCL12182R20FKEK.pdf | |
| CA3108E18-19SF80 | 10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3108E18-19SF80.pdf | |
| HEX40-AB-00-17-A6-2 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M25x1 17, E | HEX40-AB-00-17-A6-2.pdf | |
| AT0805CRD073K65L | RES SMD 3.65KOHM 0.25% 1/8W 0805 | AT0805CRD073K65L.pdf | |
| CRCW1210220RDHEAP | RES SMD 220 OHM 0.5% 1/2W 1210 | CRCW1210220RDHEAP.pdf | |
| Y16241K58000T0R | RES SMD 1.58KOHM 0.01% 1/5W 0805 | Y16241K58000T0R.pdf | |
| MRS25000C1210FRP00 | RES 121 OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C1210FRP00.pdf |