| Manufacturer Part Number: | 1812-103K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Inductor 354mA 1.6 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 354mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 20MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-103K is new and unused, you can buy 1812-103K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-103K.
| ECA-2VM4R7 | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2VM4R7.pdf | |
| USW0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW0J220MDD.pdf | |
| JAN1N6172US | TVS DIODE 136.8VWM 257.99VC CPKG | JAN1N6172US.pdf | |
| LP0805A2442AWTR | LOW PASS FILTER 2442MH 0805 SMD | LP0805A2442AWTR.pdf | |
| GN1068-CHIP | Transimpedance Amplifier IC Ethernet | GN1068-CHIP.pdf | |
| LM293DRG4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM293DRG4.pdf | |
| MC33064LP | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | MC33064LP.pdf | |
| ADS1282EVM | ADS1282 - 32 Bit 4k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | ADS1282EVM.pdf | |
| AR0402FR-0715KL | RES SMD 15K OHM 1% 1/16W 0402 | AR0402FR-0715KL.pdf | |
| ACC30DCKD | CONN EDGECARD 60POS .100" | ACC30DCKD.pdf | |
| MS3459L18-11S | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | MS3459L18-11S.pdf | |
| 77313-122-14LF | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77313-122-14LF.pdf | |
| 924527-28-26-I | 52 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 924527-28-26-I.pdf | |
| M55342K03B113BRWS | RES SMD 113K OHM 0.1% 1/5W 1005 | M55342K03B113BRWS.pdf |