| Manufacturer Part Number: | 1812-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 634mA 500 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1812-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1812-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 634mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 500 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 100MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1812-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1812-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1812-102K is new and unused, you can buy 1812-102K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1812-102K.
| C0402C200J3GACTU | 20pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C200J3GACTU.pdf | |
| IELHK11-30299-178-V | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IELHK11-30299-178-V.pdf | |
| 51730-123LF | PWRBLADE R/A LF HDR | 51730-123LF.pdf | |
| GBE50DHFR | CONN CARDEDGE 100POS 1MM SMD | GBE50DHFR.pdf | |
| 416F36011CLR | 36MHz ±10ppm Crystal 12pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F36011CLR.pdf | |
| PBSS8110Z,135 | TRANS NPN 100V 1A SOT223 | PBSS8110Z,135.pdf | |
| MAC7111MAG40 | ARM7® MAC7xxx Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MAC7111MAG40.pdf | |
| EL8403IUZ-T13 | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-QSOP | EL8403IUZ-T13.pdf | |
| V375C12C150B3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | V375C12C150B3.pdf | |
| VI-23M-CX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-23M-CX-F1.pdf | |
| AA0402FR-0756R2L | RES SMD 56.2 OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-0756R2L.pdf | |
| CTVPS00RF-25-8PA | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVPS00RF-25-8PA.pdf | |
| MS3101A22-10S-RES | ER 4C 4#16 SKT RECP LINE | MS3101A22-10S-RES.pdf | |
| 0875684094 | 40 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | 0875684094.pdf | |
| 1932530000 | 6 Position Terminal Block Plug, Blade Pins 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1932530000.pdf |