| Manufacturer Part Number: | 173D825X9020W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2µF Molded Tantalum Capacitors 20V Axial 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 173D825X9020W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-173D825X9020W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 199D and 173D TANTALEX® Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTALEX® 173D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 8.2µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | W | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 173D825X9020W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
173D825X9020W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 173D825X9020W is new and unused, you can buy 173D825X9020W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 173D825X9020W.
| BFC237955184 | 0.18µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | BFC237955184.pdf | |
| 2907626 | CIR BRKR THRMMAG 1A 277VAC 60VDC | 2907626.pdf | |
| ASM15DRMS | CONN EDGECARD 30POS .156 WW | ASM15DRMS.pdf | |
| 930 | Firewire (IEEE 1394) Receptacle Connector 6 Position Through Hole, Right Angle, Vertical | 930.pdf | |
| SIM225-A01-R32AWL-01 | Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel/Serial 4.3" (109.22mm) 480 x 272 | SIM225-A01-R32AWL-01.pdf | |
| NT-51A0-0468 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module - | NT-51A0-0468.pdf | |
| VI-234-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VI-234-EW-F2.pdf | |
| PT5021N | REG SW -3.3V 1A VERT | PT5021N.pdf | |
| ACB34DYHT | CONN EDGE .050 68POS DR TH | ACB34DYHT.pdf | |
| RBB60DHHT-S621 | EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD | RBB60DHHT-S621.pdf | |
| GTC06A-32-64P | 54 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | GTC06A-32-64P.pdf | |
| 0387204710 | 10 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387204710.pdf | |
| CRCW06033R30FKTA | RES SMD 3.3 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06033R30FKTA.pdf |