| Manufacturer Part Number: | 173D685X9010V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µF Molded Tantalum Capacitors 10V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 173D685X9010V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-173D685X9010V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 199D and 173D TANTALEX® Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTALEX® 173D | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6.8µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | V | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 173D685X9010V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
173D685X9010V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 173D685X9010V is new and unused, you can buy 173D685X9010V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 173D685X9010V.
| LGX2E681MELA40 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2E681MELA40.pdf | |
| GCM1885C1H360JA16D | 36pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C1H360JA16D.pdf | |
| ECQ-E2473KF9 | 0.047µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial 0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm) | ECQ-E2473KF9.pdf | |
| 8N4DV85AC-0176CDI | VCXO IC 345MHz, 172.5MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0176CDI.pdf | |
| 5SGXEA4K2F40C1N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA4K2F40C1N.pdf | |
| MTE8760P | Infrared (IR) Emitter 870nm 1.5V 100mA 6° TO-18-2 Metal Can | MTE8760P.pdf | |
| V110A24H300B2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W | V110A24H300B2.pdf | |
| 4015-D-E-350 | 350mA 48V (Max) Constant Current LED Driver Boost Topology 1 Output | 4015-D-E-350.pdf | |
| MY4-AC110/120 | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable | MY4-AC110/120.pdf | |
| ESR10EZPF5R76 | RES SMD 5.76 OHM 1% 0.4W 0805 | ESR10EZPF5R76.pdf | |
| CA3102E10SL-3SB | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102E10SL-3SB.pdf | |
| TV07RW-13-32SA | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07RW-13-32SA.pdf | |
| 3-640991-1 | CONN CONTACT 18AWG MTA 156 | 3-640991-1.pdf | |
| 821-22-058-10-004101 | 58 Position Spring Piston Connector Through Hole | 821-22-058-10-004101.pdf | |
| 36-6553-10 | CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS GLD | 36-6553-10.pdf |