| Manufacturer Part Number: | 173D565X5006V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µF Molded Tantalum Capacitors 6V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 173D565X5006V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-173D565X5006V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 199D and 173D TANTALEX® Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTALEX® 173D | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 5.6µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage - Rated | 6V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | V | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 173D565X5006V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
173D565X5006V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 173D565X5006V is new and unused, you can buy 173D565X5006V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 173D565X5006V.
| PE0200WJ20238BJ1 | 2000pF 14000V (14kV) Ceramic Capacitor R85 Disk, Metal Fitting - Threaded 7.874" Dia (200.00mm) | PE0200WJ20238BJ1.pdf | |
| EEC28DRAN | CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD | EEC28DRAN.pdf | |
| EEM12DTBD-S664 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 | EEM12DTBD-S664.pdf | |
| RFBPF2012070AET | FILTER BANDPASS 2.4GHZ ISM SMD | RFBPF2012070AET.pdf | |
| MLG1005S47NHT000 | 47nH Unshielded Multilayer Inductor 250mA 1.2 Ohm Max 0402 (1005 Metric) | MLG1005S47NHT000.pdf | |
| MAX16990AUBB/V+T | Boost, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10uMAX-EP | MAX16990AUBB/V+T.pdf | |
| LM2664M6X | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 40mA SOT-23-6 | LM2664M6X.pdf | |
| PLPQ2-313-FF | Light Pipe Single Clear Rigid Square with Domed Top, 2.4mm Panel Mount, Press Fit, Front | PLPQ2-313-FF.pdf | |
| KRL1220E-M-R270-F-T5 | RES SMD 0.27 OHM 1% 1/2W 0805 | KRL1220E-M-R270-F-T5.pdf | |
| PV76W18-32S | 32 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PV76W18-32S.pdf | |
| LJT07RT-21-35P | LJT 79C 79#22D PIN RECP | LJT07RT-21-35P.pdf | |
| M80-8551222 | 12 Positions Plug Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-8551222.pdf |