| Manufacturer Part Number: | 173D475X9015V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 15V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 173D475X9015V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-173D475X9015V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 199D and 173D TANTALEX® Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTALEX® 173D | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 15V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | V | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 173D475X9015V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
173D475X9015V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 173D475X9015V is new and unused, you can buy 173D475X9015V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 173D475X9015V.
| 86092646115745E1LF | DIN TYPE B W/W REC LFCNR | 86092646115745E1LF.pdf | |
| GCM18DRKH-S13 | CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND | GCM18DRKH-S13.pdf | |
| AOCJY-20.000MHZ | 20MHz CMOS OCXO Oscillator Surface Mount 3.3V Standby (Power Down) | AOCJY-20.000MHZ.pdf | |
| 520N15HA13M0000 | 13MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 2.5V 2mA | 520N15HA13M0000.pdf | |
| MAX4582CSE+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 80 Ohm 16-SO | MAX4582CSE+T.pdf | |
| ACA3100E20-27SB | ACB 14C 14#16 SKT RECP WALL | ACA3100E20-27SB.pdf | |
| GTC06A-22-23P | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | GTC06A-22-23P.pdf | |
| DTS20W11-2AB | 2 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | DTS20W11-2AB.pdf | |
| 0387246812 | 12 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387246812.pdf | |
| 0395133908 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0395133908.pdf | |
| CRCW1206560KJNTA | RES SMD 560K OHM 5% 1/4W 1206 | CRCW1206560KJNTA.pdf |