| Manufacturer Part Number: | 1610-92-15A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9994 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 15A 12VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1610-92-15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1610-92-15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Common Circuit Protection Mistakes | |
| Featured Product | Thermal Automotive Circuit Breaker Series 1610 | |
| Online Catalog | 1610 Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 1610 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 15A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 12V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Automatic Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Holder | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1610-92-15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1610-92-15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 1610-92-15A is new and unused, you can buy 1610-92-15A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1610-92-15A.
| UHW1C392MHD | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1C392MHD.pdf | |
| SCSS2/0-X | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 2/0 AWG Black | SCSS2/0-X.pdf | |
| KC5032A19.2000CM0E00 | 19.2MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V 9.5mA Standby (Power Down) | KC5032A19.2000CM0E00.pdf | |
| FXO-HC738-132.8125 | 132.8125MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 55mA Enable/Disable | FXO-HC738-132.8125.pdf | |
| B82144B1154J | 150µH Unshielded Wirewound Inductor 670mA 900 mOhm Max Radial | B82144B1154J.pdf | |
| MAX8524EEI+ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-QSOP | MAX8524EEI+.pdf | |
| CWH-GTP-JTAG-HE | CodeWarrior™ Tap Gigabit TAP Interface Board | CWH-GTP-JTAG-HE.pdf | |
| 975T037-010R011 | 37 Position Two Piece Backshell Connector Black 90°, 180° Unshielded | 975T037-010R011.pdf | |
| 1301420006 | Power Entry Connector Plug, Male Blades NON-NEMA (4P4W) Free Hanging (In-Line) | 1301420006.pdf | |
| 77773-307 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77773-307.pdf | |
| KTR25JZPJ101 | RES SMD 100 OHM 5% 1/3W 1210 | KTR25JZPJ101.pdf | |
| Y174622K0000T0L | RES SMD 22KOHM 0.01% 0.6W J LEAD | Y174622K0000T0L.pdf | |
| RCS040212K0JNED | RES SMD 12K OHM 5% 1/5W 0402 | RCS040212K0JNED.pdf |