| Manufacturer Part Number: | 1610-92-10A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9626 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 10A 12VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1610-92-10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1610-92-10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Common Circuit Protection Mistakes | |
| Featured Product | Thermal Automotive Circuit Breaker Series 1610 | |
| Online Catalog | 1610 Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 1610 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 10A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 12V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Automatic Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Holder | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1610-92-10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1610-92-10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 1610-92-10A is new and unused, you can buy 1610-92-10A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1610-92-10A.
| 102S42E200KV4E | 20pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 102S42E200KV4E.pdf | |
| GBA35DTMT | CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD | GBA35DTMT.pdf | |
| IMC1210BN82NM | 82nH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 400 mOhm Max 1210 (3225 Metric) | IMC1210BN82NM.pdf | |
| M29W128GL7AN6E | IC FLASH 128MBIT 70NS 56TSOP | M29W128GL7AN6E.pdf | |
| C8051F300-TB | C8051F30x - MCU 8-Bit 8051 Embedded Evaluation Board | C8051F300-TB.pdf | |
| ALE12B06 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 6VDC Coil Through Hole | ALE12B06.pdf | |
| DR2260A30WRJ | Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink | DR2260A30WRJ.pdf | |
| MS3106F36-10SY | ER 48C 48#16 SKT PLUG | MS3106F36-10SY.pdf | |
| 97-3106B22-4PW-940 | AB 4C 2#12, 2#8 PIN PLUG | 97-3106B22-4PW-940.pdf | |
| TVPS02RF-17-35S-LC | TV 55C 55#22D SKT RECP NI | TVPS02RF-17-35S-LC.pdf | |
| TV07DT-25-43HA-LC | TV 43C 23#20 20#16 PIN J/N REC | TV07DT-25-43HA-LC.pdf | |
| 09300240296 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG29 | 09300240296.pdf | |
| RCP0505B430RJS2 | RES SMD 430 OHM 5% 5W 0505 | RCP0505B430RJS2.pdf | |
| RNC55H8252FRRE6 | RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H8252FRRE6.pdf |