| Manufacturer Part Number: | 1610-21-30A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9129 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 30A 32VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1610-21-30A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1610-21-30A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Common Circuit Protection Mistakes | |
| Featured Product | Thermal Automotive Circuit Breaker Series 1610 | |
| Online Catalog | 1610 Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 1610 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 30A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 32V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Holder | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1610-21-30A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1610-21-30A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 1610-21-30A is new and unused, you can buy 1610-21-30A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1610-21-30A.
| 107LMX450M2CD | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.3157 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 107LMX450M2CD.pdf | |
| VJ0805D470KLPAP | 47pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D470KLPAP.pdf | |
| 474PPB162K | 0.47µF Film Capacitor 650V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm) | 474PPB162K.pdf | |
| M39003/01-8035/TR | 100µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-8035/TR.pdf | |
| ASTMK-4.096KHZ-MP-D26-J-T3 | 4.096kHz NanoDrive™ MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.2 V ~ 3.63 V 1.3µA | ASTMK-4.096KHZ-MP-D26-J-T3.pdf | |
| PIC32MX420F032H-40I/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX420F032H-40I/MR.pdf | |
| ADG3257BRQ-REEL7 | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-QSOP | ADG3257BRQ-REEL7.pdf | |
| SSR-50-W65S-R21-GK102 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module SSR-50 White, Cool Starboard | SSR-50-W65S-R21-GK102.pdf | |
| ACC06E22-1R-025 | AC 2C 2#8 SKT RADSOK PLUG | ACC06E22-1R-025.pdf | |
| XP3A-9098-0860D-R/S | CONTACT PROBE 1.0MM PITCH | XP3A-9098-0860D-R/S.pdf | |
| 211010-6 | Adapter Connector D-Sub, 15 HD, Female To D-Sub, 15 HD, Male Free Hanging (In-Line) | 211010-6.pdf | |
| 77313-820-34LF | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77313-820-34LF.pdf | |
| RT0603BRE0762RL | RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRE0762RL.pdf | |
| Y11722K65860Q0R | RES SMD 2.6586K OHM 1/10W 0805 | Y11722K65860Q0R.pdf |