| Manufacturer Part Number: | 157-P10-1A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 157-P10-1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-157-P10-1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 157 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 1A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 50V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 157-P10-1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
157-P10-1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 157-P10-1A is new and unused, you can buy 157-P10-1A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 157-P10-1A.
| FD6400006 | 64MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | FD6400006.pdf | |
| DRA3144W0L | TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 | DRA3144W0L.pdf | |
| IXFK48N55 | MOSFET N-CH 550V 48A TO-264AA | IXFK48N55.pdf | |
| ASPI-0403-330K-T | 33µH Unshielded Wirewound Inductor 560mA 540 mOhm Max Nonstandard | ASPI-0403-330K-T.pdf | |
| MB9BF521LPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B520M Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB9BF521LPMC1-G-JNE2.pdf | |
| ACC35DRAH-S93 | CONN EDGECARD 70POS .100" | ACC35DRAH-S93.pdf | |
| CTVP00RW-25-90SB | 46 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVP00RW-25-90SB.pdf | |
| RP13-PC-212 | Pin Contact 18-22 AWG Crimp Silver | RP13-PC-212.pdf | |
| 1045677-1 | SSMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Through Hole, Right Angle Solder | 1045677-1.pdf | |
| 1-968849-1 | CONN RCPT CONTACT 20-17AWG | 1-968849-1.pdf | |
| T38435-08-0 | 8 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T38435-08-0.pdf | |
| 1792960000 | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1792960000.pdf | |
| MCS04020D4222BE100 | RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 | MCS04020D4222BE100.pdf | |
| RCP0603B51R0GS6 | RES SMD 51 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603B51R0GS6.pdf |