| Manufacturer Part Number: | 1537R-40K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Molded Inductor 271mA 1.4 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537R-40K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537R-40K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 271mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 65 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 40MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537R-40K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537R-40K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537R-40K is new and unused, you can buy 1537R-40K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537R-40K.
| MALREKE00FG222XG0K | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00FG222XG0K.pdf | |
| VJ0402D1R2CLBAC | 1.2pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D1R2CLBAC.pdf | |
| 74AUP1G32FS3-7 | OR Gate IC 1 Channel 4-X2DFN (0.80x0.80) | 74AUP1G32FS3-7.pdf | |
| 5851211F | LED Lamp Replacement Red Midget Flange 6V T - 1 3/4 | 5851211F.pdf | |
| VE-260-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VE-260-EX-S.pdf | |
| VE-B5P-IV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VE-B5P-IV-F3.pdf | |
| MW005BK | CONVERTER DC/DC +-12V 5W OUT | MW005BK.pdf | |
| GTC06R18-3S | GT 2C 2#12 SKT PLUG | GTC06R18-3S.pdf | |
| HEX40-AB-00-17-A6-2 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M25x1 17, E | HEX40-AB-00-17-A6-2.pdf | |
| D38999/24FB5AE | 5 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | D38999/24FB5AE.pdf | |
| 0875691026 | 2MM MGRID IDT STRRLF D.R. NYL | 0875691026.pdf | |
| LCA4/0-56H-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 4/0 AWG 5/16 Stud | LCA4/0-56H-X.pdf | |
| SR2512MK-07330RL | RES SMD 330 OHM 20% 1W 2512 | SR2512MK-07330RL.pdf | |
| RCP0603W15R0JS2 | RES SMD 15 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603W15R0JS2.pdf |