| Manufacturer Part Number: | 1537R-38K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12µH Unshielded Molded Inductor 305mA 1.1 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537R-38K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537R-38K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 12µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 305mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 65 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 42MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537R-38K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537R-38K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537R-38K is new and unused, you can buy 1537R-38K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537R-38K.
| 101X153U200DP2BS | ALUM-SCREW TERMINAL | 101X153U200DP2BS.pdf | |
| SR201C563KARTR1 | 0.056µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR201C563KARTR1.pdf | |
| ERZ-E10B431CS | VARISTOR 430V 4.5KA DISC 11.5MM | ERZ-E10B431CS.pdf | |
| R5F2L38AMDFA#V0 | R8C R8C/Lx/38M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R5F2L38AMDFA#V0.pdf | |
| PSD834F2V-20MI | IC FLASH 2MBIT 200NS 52QFP | PSD834F2V-20MI.pdf | |
| AP7365-18SNG-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 600mA 6-DFN2020 (2x2) | AP7365-18SNG-7.pdf | |
| QB-R5F104LE-TB | RL78/G14 RL78 MCU 16-Bit RL78 Embedded Evaluation Board | QB-R5F104LE-TB.pdf | |
| FMB105DYFD | CONN CARDEDGE DL 210POS .050 SMD | FMB105DYFD.pdf | |
| FMC60DRYI | CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD | FMC60DRYI.pdf | |
| 54122-405160800LF | 16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 54122-405160800LF.pdf | |
| 368576-2 | PDL 6P PLUG 3.96 D/R(GWT) RED | 368576-2.pdf | |
| RT0805BRB0711R8L | RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRB0711R8L.pdf | |
| TNPU120612K4BZEN00 | RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPU120612K4BZEN00.pdf | |
| RN60C4703BRSL | RES 470K OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60C4703BRSL.pdf |