| Manufacturer Part Number: | 1537R-36K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Molded Inductor 335mA 900 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537R-36K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537R-36K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 335mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 900 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 55 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 45MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537R-36K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537R-36K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537R-36K is new and unused, you can buy 1537R-36K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537R-36K.
| CDV19FF681JO3F | 680pF Mica Capacitor 1000V (1kV) Radial 0.661" L x 0.220" W (16.80mm x 5.60mm) | CDV19FF681JO3F.pdf | |
| M39003/09-0124/TR | 56µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 100 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-0124/TR.pdf | |
| SZ1SMB5932BT3G | Zener Diode 20V 3W ±5% Surface Mount SMB | SZ1SMB5932BT3G.pdf | |
| PI6C48535-11BLIEX | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 500MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PI6C48535-11BLIEX.pdf | |
| MAX6388XS17D3-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 | MAX6388XS17D3-T.pdf | |
| V72C48C150BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W | V72C48C150BG3.pdf | |
| V72B24H250BF | CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W | V72B24H250BF.pdf | |
| VI-223-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-223-MW-F1.pdf | |
| ABC13DTMI | CONN EDGECARD 26POS .100" | ABC13DTMI.pdf | |
| 68693-432HLF | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 68693-432HLF.pdf | |
| 0393570025 | 25 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 0393570025.pdf | |
| RCWE1020R324FKEA | RES SMD 0.324 OHM 2W 2010 WIDE | RCWE1020R324FKEA.pdf |