| Manufacturer Part Number: | 1537R-18K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Unshielded Molded Inductor 590mA 650 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537R-18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537R-18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 590mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 650 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 33 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 150MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537R-18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537R-18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537R-18K is new and unused, you can buy 1537R-18K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537R-18K.
| 10106262-0013101LF | BERGSTIK | 10106262-0013101LF.pdf | |
| AD7874AR-REEL7 | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 116k Parallel 28-SOIC | AD7874AR-REEL7.pdf | |
| VE-211-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VE-211-EY-S.pdf | |
| VE-J6M-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VE-J6M-IW-F1.pdf | |
| CA3102E28-21PZBF80A176 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CA3102E28-21PZBF80A176.pdf | |
| PT06J-10-5P(027) | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT06J-10-5P(027).pdf | |
| CN0967C18G11PN-240 | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CN0967C18G11PN-240.pdf | |
| KPSE06F12-10SXDN | 10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KPSE06F12-10SXDN.pdf | |
| 20GEEW3E | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Flange | 20GEEW3E.pdf | |
| 929665-05-36-I | 72 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929665-05-36-I.pdf | |
| 2-1546969-1 | 21 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 2-1546969-1.pdf | |
| TJ10510200J0G | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ10510200J0G.pdf | |
| 1786640 | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1786640.pdf |