| Manufacturer Part Number: | 1537R-10K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820nH Unshielded Molded Inductor 1.02A 220 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537R-10K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537R-10K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 820nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.02A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 220 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 220MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537R-10K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537R-10K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537R-10K is new and unused, you can buy 1537R-10K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537R-10K.
| GCM06DCSI | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | GCM06DCSI.pdf | |
| GBA15DRMD | CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW | GBA15DRMD.pdf | |
| 62759-1 | Terminal Crimpband, Open Band Connector Crimp 400-1300 CMA | 62759-1.pdf | |
| NUC120LE3AN | ARM® Cortex®-M0 NuMicro™ NUC120 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP | NUC120LE3AN.pdf | |
| MM74HC4538MX | Monostable Multivibrator 26ns 16-SOIC | MM74HC4538MX.pdf | |
| QS3L384PAG | Bus FET Exchange Switch 5 x 1:1 24-TSSOP | QS3L384PAG.pdf | |
| PH50S280-24 | DC-DC CONVERTER 150W 15V OUTPUT | PH50S280-24.pdf | |
| VS3-C1-K2-H233-00-CE | VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | VS3-C1-K2-H233-00-CE.pdf | |
| ERJ-8ENF31R6V | RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-8ENF31R6V.pdf | |
| MS3102E24-6P | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3102E24-6P.pdf | |
| CAB.M16.GLA.C92RZ | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | CAB.M16.GLA.C92RZ.pdf | |
| PTG06SE-22-21S(SR) | 21 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PTG06SE-22-21S(SR).pdf | |
| CA3108E20-18PF80 | 9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108E20-18PF80.pdf | |
| 4304M-101-912 | RES ARRAY 3 RES 9.1K OHM 4SIP | 4304M-101-912.pdf |