| Manufacturer Part Number: | 1537-754K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8mH Shielded Inductor 30mA 153 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-754K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-754K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 6.8mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 30mA | |
| Current - Saturation | 4.7mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 153 Ohm | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-754K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-754K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-754K is new and unused, you can buy 1537-754K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-754K.
| B43601B2567M80 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2567M80.pdf | |
| B41044A8157M | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A8157M.pdf | |
| BFC247990114 | 0.62µF Film Capacitor 100V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.335" W (18.50mm x 8.50mm) | BFC247990114.pdf | |
| SIT9002AC-48N18DD | 1MHz ~ 220MHz HCSL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V | SIT9002AC-48N18DD.pdf | |
| MRF5S4140HR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.25A 465MHz 21dB 28W NI-780 | MRF5S4140HR3.pdf | |
| 70T3599S200BC8 | IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 256CABGA | 70T3599S200BC8.pdf | |
| XMLCTW-A2-0000-00C3ABB02 | LED Lighting Color XLamp® XM-L Red, Green, Blue, White - Cool (RGBW) 625nm Red, 528nm Green, 458nm Blue, 6850K White 8-SMD, No Lead Exposed Pad | XMLCTW-A2-0000-00C3ABB02.pdf | |
| V48C28T150BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V48C28T150BF2.pdf | |
| RC3216F8660CS | RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 | RC3216F8660CS.pdf | |
| CR1206-FX-2802ELF | RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 1206 | CR1206-FX-2802ELF.pdf | |
| HLW15S-2C7LF | 15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole | HLW15S-2C7LF.pdf | |
| TA21016100J0G | 21 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | TA21016100J0G.pdf | |
| OSTKP050151 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.250" (6.35mm) Through Hole | OSTKP050151.pdf | |
| CMF5527R000FKEA70 | RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5527R000FKEA70.pdf |