| Manufacturer Part Number: | 1537-752K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7mH Shielded Inductor 38mA 96 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-752K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-752K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 4.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 38mA | |
| Current - Saturation | 5mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 96 Ohm | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-752K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-752K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-752K is new and unused, you can buy 1537-752K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-752K.
| M39003/01-6400/HSD | 6.8µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-6400/HSD.pdf | |
| 047706.3MRET1P | FUSE 500VAC 400VDC 5X20 PGT 6.3A | 047706.3MRET1P.pdf | |
| ASTMHTD-100.000MHZ-XK-E | 100MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTD-100.000MHZ-XK-E.pdf | |
| 3090-102G | 1µH Unshielded Inductor 330mA 700 mOhm Max 2-SMD | 3090-102G.pdf | |
| 103R-821HS | 820nH Unshielded Inductor 430mA 530 mOhm Max 2-SMD | 103R-821HS.pdf | |
| SN74CBTLV16210DL | Bus Switch 10 x 1:1 48-SSOP | SN74CBTLV16210DL.pdf | |
| S34ML04G200BHI903 | IC FLASH 4GBIT 25NS 63BGA | S34ML04G200BHI903.pdf | |
| LC75832WS-E | IC LCD DISPLAY DRIVER | LC75832WS-E.pdf | |
| LM2735YMYEVAL | LM2735 - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | LM2735YMYEVAL.pdf | |
| 825FR30 | RES CHAS MNT 0.3 OHM 1% 25W | 825FR30.pdf | |
| MS3116P24-61SY | 61 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3116P24-61SY.pdf | |
| 853-87-008-10-001101 | 8 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 853-87-008-10-001101.pdf | |
| 1749430000 | HOLDER YOKE BS 35II 3-8/2X2-6 | 1749430000.pdf |