| Manufacturer Part Number: | 1537-746K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5mH Shielded Inductor 65mA 34 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-746K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-746K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.5mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 65mA | |
| Current - Saturation | 9.5mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 34 Ohm | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-746K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-746K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-746K is new and unused, you can buy 1537-746K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-746K.
| C1206Y103K2RACTU | 10000pF 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206Y103K2RACTU.pdf | |
| C1210C222G5GACTU | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C222G5GACTU.pdf | |
| M39003/03-0359/HSD | 100µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/03-0359/HSD.pdf | |
| M39003/03-3038 | 150µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/03-3038.pdf | |
| S-11L10C15-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA SOT-23-5 | S-11L10C15-M5T1U.pdf | |
| H11F2300W | Optoisolator MOSFET Output 5300Vrms 1 Channel 6-DIP | H11F2300W.pdf | |
| PTEA420033N2AD | CONV DC-DC 48VIN 20A 3.3V HRZ TH | PTEA420033N2AD.pdf | |
| AT0402DRE07120RL | RES SMD 120 OHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRE07120RL.pdf | |
| MS27468T15B18SAL | 18 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T15B18SAL.pdf | |
| 178-015-613R691 | 15, 15 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins Connector, Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder | 178-015-613R691.pdf | |
| SDL-133-TT-11 | 66 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | SDL-133-TT-11.pdf | |
| TLW-116-06-T-S | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TLW-116-06-T-S.pdf | |
| 510-87-155-16-093101 | CONN SOCKET PGA 155POS GOLD | 510-87-155-16-093101.pdf | |
| VK09505000J0G | 9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 45° Through Hole | VK09505000J0G.pdf | |
| MMF50SFRF510R | RES SMD 510 OHM 1% 1/2W MELF | MMF50SFRF510R.pdf |