| Manufacturer Part Number: | 1537-744K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1mH Shielded Inductor 83mA 21 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-744K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-744K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 83mA | |
| Current - Saturation | 12mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 21 Ohm | |
| Q @ Freq | 60 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-744K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-744K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-744K is new and unused, you can buy 1537-744K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-744K.
| VJ1206A470MXGAT5ZL | 47pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | VJ1206A470MXGAT5ZL.pdf | |
| M39003/03-0112/TR | 680µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/03-0112/TR.pdf | |
| SIT3808AI-C-33NX | 1MHz ~ 80MHz LVCMOS, LVTTL MEMS VCXO Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 33mA | SIT3808AI-C-33NX.pdf | |
| STFH13N60M2 | N-CHANNEL 600 V, 0.35 OHM TYP., | STFH13N60M2.pdf | |
| FDMA0104 | MOSFET N-CH 20V 9.4A MICROFET | FDMA0104.pdf | |
| HV2221FG-G | IC 8CH ANALOG SWITCH 48LQFP | HV2221FG-G.pdf | |
| REC5-4809DRW/H2/A/SMD/CTRL-R | CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT | REC5-4809DRW/H2/A/SMD/CTRL-R.pdf | |
| VI-B1L-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-B1L-MW-B1.pdf | |
| HFW7R-1STZE1LF | 7 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | HFW7R-1STZE1LF.pdf | |
| TX25-40P-12ST-H1E | 40 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole Gold | TX25-40P-12ST-H1E.pdf | |
| PS-26SM-D4P1-1C | 26 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | PS-26SM-D4P1-1C.pdf | |
| LCC300-38DH-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 300 MCM (kcmil) 3/8 Stud | LCC300-38DH-X.pdf | |
| CMF6064R900FKRE64 | RES 64.9 OHM 1W 1% AXIAL | CMF6064R900FKRE64.pdf |