| Manufacturer Part Number: | 1537-740K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µH Shielded Inductor 124mA 9.3 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-740K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-740K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 470µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 124mA | |
| Current - Saturation | 16mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 9.3 Ohm | |
| Q @ Freq | 60 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-740K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-740K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-740K is new and unused, you can buy 1537-740K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-740K.
| 6651970-1 | CONNECTOR SOCKET RIGHT ANGLE SOL | 6651970-1.pdf | |
| MMD23-050 | CONN RACK/PANEL 50POS 5A | MMD23-050.pdf | |
| 10113949-W0E-30B | XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK | 10113949-W0E-30B.pdf | |
| HOD2294-111/EBA | Fiber Optic Transceiver Module Data Management 1310nm 1.2V SC | HOD2294-111/EBA.pdf | |
| XMLEZW-00-0000-0D0PT327H | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® XM-L White, Warm 2700K 2-Step MacAdam Ellipse 12V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLEZW-00-0000-0D0PT327H.pdf | |
| V24A3V3C200BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W | V24A3V3C200BG3.pdf | |
| PTH04T260WAST | MODULE PIP 2.2V-5.5VIN 3A 10SMD | PTH04T260WAST.pdf | |
| HMC28DRTS-S93 | CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD | HMC28DRTS-S93.pdf | |
| ABC60DRTN-S734 | CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD | ABC60DRTN-S734.pdf | |
| AMM36DRKF-S1130 | CONN EDGECARD 72POS .156" | AMM36DRKF-S1130.pdf | |
| 8550-4500PL | 50 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 8550-4500PL.pdf | |
| 2-1546108-5 | 25 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 2-1546108-5.pdf | |
| RG1005R-180-D-T10 | RES SMD 18 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RG1005R-180-D-T10.pdf |