| Manufacturer Part Number: | 1537-739K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390µH Shielded Inductor 145mA 6.8 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-739K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-739K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 390µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 145mA | |
| Current - Saturation | 18mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 6.8 Ohm | |
| Q @ Freq | 55 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-739K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-739K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-739K is new and unused, you can buy 1537-739K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-739K.
| GMF05C-HSF-GS08 | TVS DIODE 5VWM 12.5VC LLP756L | GMF05C-HSF-GS08.pdf | |
| GCC18DRTI | CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD | GCC18DRTI.pdf | |
| 2727-15J | 150µH Unshielded Toroidal Inductor 115mA 14 Ohm Max Radial | 2727-15J.pdf | |
| BD3882FV-E2 | IC SOUND PROCESSOR 40SSOP | BD3882FV-E2.pdf | |
| A3P600L-FG144 | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | A3P600L-FG144.pdf | |
| MCP23S09-E/P | I/O Expander 8 SPI 10MHz 18-PDIP | MCP23S09-E/P.pdf | |
| CN14338_RITA-WAS-RZ | REFASSY 1POS 35.07X28.9MM WHITE | CN14338_RITA-WAS-RZ.pdf | |
| CTVPS00RF-17-26PC | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVPS00RF-17-26PC.pdf | |
| TV07RQF-19-18P-LC | TV 18C 14#22D 4#8(QUAD) PIN RE | TV07RQF-19-18P-LC.pdf | |
| CRCW06038R25FNEA | RES SMD 8.25 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06038R25FNEA.pdf | |
| MBB02070C1301FCT00 | RES 1.3K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C1301FCT00.pdf | |
| MBB02070C5118FRP00 | RES 5.11 OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C5118FRP00.pdf |