| Manufacturer Part Number: | 1537-735K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Shielded Inductor 190mA 4 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-735K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-735K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 190mA | |
| Current - Saturation | 25mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4 Ohm | |
| Q @ Freq | 55 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-735K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-735K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-735K is new and unused, you can buy 1537-735K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-735K.
| E37X501CPN222ME92M | 2200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X501CPN222ME92M.pdf | |
| 0001.2705.11 | FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 300VDC | 0001.2705.11.pdf | |
| SIT3821AI-2D-25NX | 1MHz ~ 220MHz LVDS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 55mA | SIT3821AI-2D-25NX.pdf | |
| VS-5ECH06-M3/9AT | DIODE GEN PURP 600V 5A DO214AB | VS-5ECH06-M3/9AT.pdf | |
| SMMSD4148T3G | DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 | SMMSD4148T3G.pdf | |
| IRF530 | MOSFET N-CH 100V 14A TO-220 | IRF530.pdf | |
| PCM1803ADBG4 | ADC, Audio 24 bit 96k Serial 20-SSOP | PCM1803ADBG4.pdf | |
| DTS26F21-41JC | 41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | DTS26F21-41JC.pdf | |
| BACC45FT20-16S6H | 16 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | BACC45FT20-16S6H.pdf | |
| CN0966B18S14S8-040 | 26500 14C 14#16 S PLUG SS LC | CN0966B18S14S8-040.pdf | |
| DBM25PA176 | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | DBM25PA176.pdf | |
| 1943850000 | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1943850000.pdf | |
| RCP0505W91R0GS3 | RES SMD 91 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505W91R0GS3.pdf | |
| CFM14JA3R30 | RES 3.3 OHM 1/4W 5% CF MINI | CFM14JA3R30.pdf |