| Manufacturer Part Number: | 1537-730K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µH Shielded Inductor 220mA 3 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-730K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-730K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 68µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 220mA | |
| Current - Saturation | 44mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3 Ohm | |
| Q @ Freq | 60 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 18MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-730K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-730K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-730K is new and unused, you can buy 1537-730K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-730K.
| 16ZLH680MEFCTA8X16 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 16ZLH680MEFCTA8X16.pdf | |
| FA28C0G1H6R8DNU06 | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FA28C0G1H6R8DNU06.pdf | |
| RBM18DCCD-S189 | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | RBM18DCCD-S189.pdf | |
| Z86C9012ASG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz ROMless 44-QFP (10x10) | Z86C9012ASG.pdf | |
| UC2524NG4 | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-PDIP | UC2524NG4.pdf | |
| V110A5C300BS | CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W | V110A5C300BS.pdf | |
| AE-Q64-TIVA | ChipProg-48, ChipProg-481, ChipProg-G41 - Socket Module - QFP | AE-Q64-TIVA.pdf | |
| CTVS06RF-21-16SB | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS06RF-21-16SB.pdf | |
| PT06SE-16-99S(SR)LC | 23 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Strain Relief | PT06SE-16-99S(SR)LC.pdf | |
| 09140052701 | Female Module Gray 5 Position Screw | 09140052701.pdf | |
| 1776321-2 | 2 Circuit 0.315" (8.00mm) Eurostyle Terminal Strip Connector, Screws | 1776321-2.pdf | |
| CRCW080516K0FKEAHP | RES SMD 16K OHM 1% 1/2W 0805 | CRCW080516K0FKEAHP.pdf |