| Manufacturer Part Number: | 1537-727K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 39µH Shielded Inductor 262mA 2.1 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-727K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-727K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 39µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 262mA | |
| Current - Saturation | 59mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.1 Ohm | |
| Q @ Freq | 55 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 26MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-727K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-727K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-727K is new and unused, you can buy 1537-727K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-727K.
| 0420CDMCCDS-6R8MC | 6.8µH Shielded Molded Inductor 2.1A 175 mOhm Max Nonstandard | 0420CDMCCDS-6R8MC.pdf | |
| 9405R-50 | 1.5mH Shielded Inductor 85mA 30 Ohm Max Radial | 9405R-50.pdf | |
| 72215LB25J | IC FIFO 512X18 SYNC 25NS 68-PLCC | 72215LB25J.pdf | |
| QTLP670C2TR | Red 630nm LED Indication - Discrete 2V 2-PLCC | QTLP670C2TR.pdf | |
| V300A8E300BG | CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W | V300A8E300BG.pdf | |
| VE-2W4-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VE-2W4-MX-F4.pdf | |
| MP8-3L-3Q-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP8-3L-3Q-00.pdf | |
| CA3106E20-18P15 | 9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E20-18P15.pdf | |
| 316-83-149-41-004101 | 49 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-149-41-004101.pdf | |
| AT0805BRD07110KL | RES SMD 110K OHM 0.1% 1/8W 0805 | AT0805BRD07110KL.pdf |