| Manufacturer Part Number: | 1537-720K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Shielded Inductor 321mA 1.4 Ohm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-720K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-720K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 321mA | |
| Current - Saturation | 125mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ohm | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 55MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-720K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-720K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-720K is new and unused, you can buy 1537-720K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-720K.
| UPV1E560MGD1TA | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1E560MGD1TA.pdf | |
| ECE-V1HA010NR | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1HA010NR.pdf | |
| 592D336X0016D2T15H | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 300 mOhm 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) | 592D336X0016D2T15H.pdf | |
| RGM10DRMT | CONN EDGECARD 20POS .156 WW | RGM10DRMT.pdf | |
| 3EZ8.2D10/TR8 | Zener Diode 8.2V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ8.2D10/TR8.pdf | |
| PN4393_D26Z | JFET N-Channel 30V 5mA @ 20V 625mW Through Hole TO-92-3 | PN4393_D26Z.pdf | |
| RL187-272J-RC | 2.7mH Unshielded Wirewound Inductor 100mA 13 Ohm Max Radial | RL187-272J-RC.pdf | |
| VE-B73-MY-S | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VE-B73-MY-S.pdf | |
| TXS2SA-LT-3V-1-X | TXS RELAY 2 FORM C 3V | TXS2SA-LT-3V-1-X.pdf | |
| ABM15DSAS | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | ABM15DSAS.pdf | |
| TVP00RW-25-29S | 29 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RW-25-29S.pdf | |
| AFD56-12-3SY-6140 | 3 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | AFD56-12-3SY-6140.pdf | |
| 95278-102-30LF | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 95278-102-30LF.pdf |