| Manufacturer Part Number: | 1537-718K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µH Shielded Inductor 454mA 700 mOhm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-718K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-718K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 6.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 454mA | |
| Current - Saturation | 150mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 700 mOhm | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 62MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-718K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-718K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-718K is new and unused, you can buy 1537-718K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-718K.
| CL05C151JB51PNC | 150pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C151JB51PNC.pdf | |
| MR052A331JAAAP1 | 330pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) | MR052A331JAAAP1.pdf | |
| GRM0335C1E2R6BD01D | 2.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1E2R6BD01D.pdf | |
| DHG40C600HB | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 20A Through Hole TO-247-3 | DHG40C600HB.pdf | |
| UC3843AD8TR | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UC3843AD8TR.pdf | |
| VOF-25-3.3 | AC/DC CONVERTER 3.3V 25W | VOF-25-3.3.pdf | |
| AF0402FR-07931RL | RES SMD 931 OHM 1% 1/16W 0402 | AF0402FR-07931RL.pdf | |
| 1802760000 | CONN PROTECTIVE CAP M8 | 1802760000.pdf | |
| 97-4101E14S-2P-290 | AB 4C 4#16S PIN RECP | 97-4101E14S-2P-290.pdf | |
| 1613602 | 9 (5 + 3 Power + PE) Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | 1613602.pdf | |
| 20021111-00054T1LF | 54 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 20021111-00054T1LF.pdf | |
| 9-146305-0-30 | 30 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 9-146305-0-30.pdf | |
| 325018-07-0 | 7 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 325018-07-0.pdf |