| Manufacturer Part Number: | 1537-711K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Shielded Inductor 871mA 190 mOhm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-711K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-711K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 871mA | |
| Current - Saturation | 365mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 190 mOhm | |
| Q @ Freq | 45 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 114MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-711K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-711K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-711K is new and unused, you can buy 1537-711K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-711K.
| M39018/04-2151M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/04-2151M.pdf | |
| C0603C0G1E470G | 47pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E470G.pdf | |
| OTERGCLTNF-133.330000 | 133.33MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 75mA Enable/Disable | OTERGCLTNF-133.330000.pdf | |
| MBRF20035 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 100A Chassis Mount TO-244AB | MBRF20035.pdf | |
| HSMP-3866-TR1G | RF Diode PIN - 2 Pair CA + CC 50V 1A SOT-25-5 | HSMP-3866-TR1G.pdf | |
| M25P16-VMN3TP/4 | IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SO | M25P16-VMN3TP/4.pdf | |
| PS2506-2-A | Optoisolator Darlington Output 5000Vrms 2 Channel 8-DIP | PS2506-2-A.pdf | |
| VI-BNN-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-BNN-CY-B1.pdf | |
| SDI50-15-UD-P5R | 15V 50W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | SDI50-15-UD-P5R.pdf | |
| SM240RQ-ACTEL-1 | Microsemi FPGAs - Socket Adapter | SM240RQ-ACTEL-1.pdf | |
| RC1206FR-073M65L | RES SMD 3.65M OHM 1% 1/4W 1206 | RC1206FR-073M65L.pdf | |
| CMF5030R100FKRE | RES 30.1 OHM 1/4W 1% AXIAL | CMF5030R100FKRE.pdf | |
| RN55D3922FRSL | RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D3922FRSL.pdf |