| Manufacturer Part Number: | 1537-706K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680nH Shielded Inductor 1.24A 93 mOhm Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-706K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-706K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537-7 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 680nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.24A | |
| Current - Saturation | 1.24A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 93 mOhm | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 190MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-706K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-706K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-706K is new and unused, you can buy 1537-706K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-706K.
| B41560A8689M | 68000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A8689M.pdf | |
| 0383331408 | CONN PLUG 8POS IN-LINE | 0383331408.pdf | |
| DSC1123CI2-125.0000T | 125MHz LVDS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 32mA Enable/Disable | DSC1123CI2-125.0000T.pdf | |
| SG-8003CG-PDL | 1MHz ~ 166MHz CMOS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 15mA Enable/Disable | SG-8003CG-PDL.pdf | |
| C392B | SCR Standard Recovery | C392B.pdf | |
| SCRH104R-5R2 | 5.2µH Shielded Inductor 5.1A 22 mOhm Max Nonstandard | SCRH104R-5R2.pdf | |
| 1641-334K | 330µH Shielded Molded Inductor 115mA 6.4 Ohm Max Axial | 1641-334K.pdf | |
| MB90025PMT-GS-111E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025PMT-GS-111E1.pdf | |
| SN65LVDT390PWRG4 | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | SN65LVDT390PWRG4.pdf | |
| SL-P7T2E33MZWW | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module E-Type White, Neutral Rectangle | SL-P7T2E33MZWW.pdf | |
| VE-B74-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VE-B74-IW-B1.pdf | |
| CIR06-18-11P | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CIR06-18-11P.pdf | |
| D38999/20JD18PE | 18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20JD18PE.pdf | |
| KTKK-2471 | Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 10, 10S, 10SL | KTKK-2471.pdf | |
| D01-9840601 | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.020" (0.41mm ~ 0.51mm) No Tail Solder | D01-9840601.pdf |