| Manufacturer Part Number: | 1537-24K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3µH Unshielded Molded Inductor 335mA 2 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-24K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-24K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1537 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 3.3µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 335mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 33 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 110MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-24K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-24K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-24K is new and unused, you can buy 1537-24K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-24K.
| 1.5KE51CHE3/73 | TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC 1.5KE | 1.5KE51CHE3/73.pdf | |
| A5030UC6TP | SIDACTOR 4CH 270/400V 400A MS013 | A5030UC6TP.pdf | |
| VS-CPH3006L-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 15A Through Hole TO-247-3 | VS-CPH3006L-M3.pdf | |
| DMN6040SSS-13 | MOSFET N CH 60V 5.5A 8-SO | DMN6040SSS-13.pdf | |
| SDS130R-682N | 6.8µH Shielded Wirewound Inductor 2.2A 100 mOhm Max Nonstandard | SDS130R-682N.pdf | |
| AT43DK326 | AT43USB326 - Interface, USB Evaluation Board | AT43DK326.pdf | |
| AA0402FR-07590KL | RES SMD 590K OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-07590KL.pdf | |
| CA02COM22-14SB01 | Circular Connector | CA02COM22-14SB01.pdf | |
| 5019512410 | 24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount | 5019512410.pdf | |
| RJE7218811J1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5e | RJE7218811J1.pdf | |
| BM08B-GVHS-TB(LF)(SN) | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Tin | BM08B-GVHS-TB(LF)(SN).pdf | |
| 852-10-006-20-002101 | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 852-10-006-20-002101.pdf |