| Manufacturer Part Number: | 1537-08K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680nH Unshielded Inductor 1.22A 150 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1537-08K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1537-08K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Military, MIL-PRF-M15305, MS18130 Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | Military, MIL-PRF-M15305, MS18130 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 680nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.22A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 150 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 250MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1537-08K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1537-08K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1537-08K is new and unused, you can buy 1537-08K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1537-08K.
| EEE-FK1A222AQ | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1A222AQ.pdf | |
| K471K15X7RL5UH5 | 470pF 500V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K471K15X7RL5UH5.pdf | |
| ECW-F4753JLB | 0.075µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.287" W (13.00mm x 7.30mm) | ECW-F4753JLB.pdf | |
| ECM15DRTN-S13 | CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND | ECM15DRTN-S13.pdf | |
| VS-301URA200 | Diode Standard, Reverse Polarity 2000V (2kV) 330A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | VS-301URA200.pdf | |
| CPC7581MC | Telecom IC Line Card Access Switch 16-MLP (7x6) | CPC7581MC.pdf | |
| TC4426AVUA | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP | TC4426AVUA.pdf | |
| 6792222332F | LED Panel Indicator Green 12V 30mA Solder Lug | 6792222332F.pdf | |
| MAX17061EVKIT+ | MAX17061 8, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | MAX17061EVKIT+.pdf | |
| AIB6FC22-28PC | GT 7C 7#12 PIN PLUG | AIB6FC22-28PC.pdf | |
| TVP00DZ-25-187PA-P35AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00DZ-25-187PA-P35AD.pdf | |
| TBF-22-14PS | Circular Connector Standard 19/19 Female Sockets/Male Pins Panel Mount | TBF-22-14PS.pdf | |
| 1520960000 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1520960000.pdf | |
| 1727993 | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins Green 2 Piece, Snap Lock - Front Flange | 1727993.pdf | |
| AC04000004701JAC00 | RES 4.7K OHM 4W 5% AXIAL | AC04000004701JAC00.pdf |