| Manufacturer Part Number: | 1519W |
|---|---|
| Manufacturer: | Curtis Industries |
| Product Category: | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 19 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1519W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1519W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Manufacturer | Curtis Industries | |
| Series | 1500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 19 | |
| Number of Wire Entries | 38 | |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating | - | |
| Wire Gauge | 12 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | Closed | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | - | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 110°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1519W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1519W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Curtis Industries all series components. The condition of 1519W is new and unused, you can buy 1519W Curtis Industries with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1519W.
| B43888C2476M | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can | B43888C2476M.pdf | |
| 501KAE-ABAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 8.9mA Enable/Disable | 501KAE-ABAF.pdf | |
| BD436S | TRANS PNP 32V 4A TO-126 | BD436S.pdf | |
| 8N3QV01LG-1014CDI8 | VCXO IC 625MHz, 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1014CDI8.pdf | |
| LTC2471CMS#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 12-MSOP | LTC2471CMS#PBF.pdf | |
| AAT4702IXS-T1 | CURRENT LIMIT LOAD SWITCH PLUS L | AAT4702IXS-T1.pdf | |
| CNX_K_G_4_1_18 | CBL ASSY 5MM FLANGELESS W/B 18" | CNX_K_G_4_1_18.pdf | |
| ERA-6AEB1781V | RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 | ERA-6AEB1781V.pdf | |
| CN0966B22G55P10Y140 | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CN0966B22G55P10Y140.pdf | |
| B24B-PHDSS | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin-Lead | B24B-PHDSS.pdf | |
| HG09408000J0G | 9 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | HG09408000J0G.pdf | |
| RT0603CRE0743RL | RES SMD 43 OHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRE0743RL.pdf | |
| PHP00805H3161BST1 | RES SMD 3.16K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805H3161BST1.pdf | |
| CMF502K1000FHEB | RES 2.10K OHM 1/4W 1% AXIAL | CMF502K1000FHEB.pdf | |
| RN60C4993FRSL | RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C4993FRSL.pdf |